Czym jest deklaracja wywozowa?

W obecnym czasie wymiana celna pomiędzy różnymi państwami regulowana jest z pomocą szeregu różnych deklaracji celnych. Celem ich sporządzenia, jest przede wszystkim uniknięcie różnego rodzaju nieprawidłowości, oraz nadużyć. Jedną z częściej wykorzystywanych obecnie deklaracji tego typu, jest deklaracja wywozowa.

Cechy deklaracji wywozowej dla przedsiębiorców?

deklaracja wywozowa dla przedsiębiorcówGłównym celem sporządzenia tej, jak i innych deklaracji celnych, jest przede wszystkim ułatwienie przeprowadzenia odprawy celnej. Deklaracje takie jak deklaracja wywozowa zawierają szereg istotnych informacji, przede wszystkim o rodzaju przewożonych towarów, przeznaczonych do celów handlowych. W obecnym czasie, głównym rodzajem wymaganej deklaracji, jest przede wszystkim ta, sporządzana w formie elektronicznej. Ustne deklaracje celne mogą być wykorzystywane i uznawane jedynie w pewnych, ograniczonych wypadkach. Ta w dedykowanym systemie elektronicznym, taka jak deklaracja wywozowa dla przedsiębiorców, konieczna jest, gdy przewożone towary mają być wywiezione poza Unię Europejską. Dotyczy to również takich ładunków, których wartość przekracza kwotę 1000 EUR, lub też gdy masa ich przekracza 1000 kg. Elektroniczną deklarację należy zawsze składać w takiej formie, gdy na sprzedawane towary została wystawiona faktura sprzedażowa.

deklaracja wywozowa dla przedsiębiorcówPolscy przedsiębiorcy, którzy chcą przeprowadzić odprawę celną zgodnie z obowiązującymi zasadami, wykorzystują zazwyczaj elektroniczny system celny AES, czyli Automatyczny System Eksportu. Wywiezienie towarów do celów handlowych poza teren Unii Europejskiej w przypadku prowadzenia działalności gospodarczej, wymaga także rejestracji, oraz uzyskania numeru EORI. Aby uzyskać taki numer, konieczne jest skorzystanie z informacji dostępnych na Platformie Usług Elektronicznych, dotyczących spraw celnych. Warto pamiętać także o tym, że nie w każdym przypadku możliwe jest złożenie przygotowanego zgłoszenia wywozowego na granicy. Dotyczy to jedynie tych sytuacji, gdy wartość towarów nie przekracza 3 tys euro a dodatkowo, gdy nie podlegają one żadnym odgórnym obostrzeniom przewozowym. W obecnym czasie, przewożenia towarów do celów handlowych, poza teren Unii Europejskiej, jest objęte różnymi obostrzeniami. W większości sytuacji, konieczne jest wcześniejsze sporządzenie zgłoszenia celnego, również w formie elektronicznej.

Coraz rzadziej i tylko w pewnych, jasno określonych przypadkach możliwa jest odprawa celna w oparciu o zgłoszenie wywozowe w formie ustnej. Decydując się na przewóz towarów za granicę warto więc wiedzieć, jakie formalności w związku z tym trzeba spełnić.

Dodaj komentarz