Czym zajmują się biura rachunkowe?

Działalność gospodarcza polegająca na świadczeniu usług związanych z księgowością na rzecz innych podmiotów gospodarczych czy osób fizycznych nazywana jest biurem rachunkowym. Zajmuje się ono usługami z zakresu szeroko rozumianej rachunkowości, płac i dokumentacji kadrowej. Na rynku istnieje wiele firm oferujących pomoc w tych zagadnieniach. Czym więc konkretnie zajmują się te placówki?

Biuro rachunkowe pomoże w biznesie?

rachunki i finanseWiele osób, prowadząc swoją działalność, nie posiada zatrudnionej księgowej zajmującej się istotnymi kwestiami związanymi z płacami czy kadrami. Znaczna część przedsiębiorstw decyduje się na skorzystanie z biur rachunkowych. Mogą zarówno kompleksowo obsługiwać swoich klientach na wielu płaszczyznach, jak i wykonywać zlecone im pojedyncze zadania. W ich zakres wchodzą zagadnienia dotyczące prawa podatkowego, prawa pracy czy ubezpieczenia społecznego – czyli tych, które dotyczą prowadzenia działalności gospodarczej. Biura rachunkowe zajmują się księgowaniem dokumentacji związanych ze sprzedażą czy zakupami oraz bieżącym przepływem finansów. Odpowiadają również za prowadzenie wszelkich ksiąg, do których nalezą między innymi: księgi rachunkowe, księgi przychodów czy rozchodów dla przedsiębiorstw, w których nie jest wymagana kasa fiskalna. W zakres ich usług wchodzi również  rozliczanie podatku dochodowego oraz raporty i rozliczenia dla ZUS-u.

księgowoscZatrudnienie biura rachunkowego pozwala na zaoszczędzenie czasu oraz pewność, że wszystko będzie zrobione zgodnie z prawem i tak jak być powinno. Błędy popełniane w księgowości mogą odbić się negatywnie na przedsiębiorstwie, ponieważ w przypadku ich wystąpienia firmy ponoszą surowe kary i grzywny. W przypadku, gdy to biuro rachunkowe popełni błąd, straty wyrównywane są z obowiązkowego ubezpieczenia OC, które każda tego typu placówka musi posiadać. Istnieją dwa rodzaje biur rachunkowych – te, które pracują u danego zleceniodawcy lub zabierają od niego potrzebne dokumenty, lub te, które pracują online. Ta opcja wykorzystywana jest głównie przez przedsiębiorstwa, których placówki są rozproszone lub znajdują się w dalszej odległości od usługodawcy. Potrzebna dokumentacja zazwyczaj wysyłana wówczas jest przez kurierów, pocztę albo w formie elektronicznej. Ostatnia forma jest najszybsza i najbardziej wygodna dla obu stron. Korzystając jednak z tej opcji, należy pamiętać, że wiele rzeczy trzeba zeskanować, a następnie samodzielnie wprowadzić do systemu. Dzięki niemu obsługa klienta jest zdecydowanie łatwiejsza, jak również prościej jest dochować wszelkich terminów. Na rynku istnieje wiele firm oferujących usługi z zakresu rachunkowości. Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę „biuro rachunkowe na Ursynowie dla firm”, a z pewnością znajdziemy ich całe mnóstwo. Warto zastanowić się nad taką opcją, kiedy nie posiadamy w swojej firmie oddzielnego działu księgowości lub nie mamy wystarczającej wiedzy, aby samodzielnie wypełniać wszystkie obowiązki księgowe, ciążące na przedsiębiorcach.

Biura rachunkowe mogą na pewno pomóc przedsiębiorcom we wszelkim fakturowaniu oraz księgowaniu pewnych dokumentów i rozliczeń. Błędy mogą słono kosztować firmy, dlatego warto zawczasu zdać się na specjalistów, powierzając im pewne obowiązki. Pomoże to uniknąć nieprzyjemnych następstw ewentualnych błędów, wynikających nierzadko z niewiedzy, a nie z umyślnego działania.

Dodaj komentarz