W wielu państwach Unii Europejskiej około 15% społeczeństwa pracuje zdalnie. W Polsce – około 3%. Dysproporcja wynika głównie z uwarunkowań historycznych i gospodarczych. Obecnie nasz kraj dynamicznie się rozwija i coraz więcej osób interesuje się nowoczesnymi formami zarobkowania. Jedną z nich jest praca bez wychodzenia z domu. Na czym polega, czy jest opłacalna i w przyszłości zastąpi chodzenie do biura?

Tradycyjne metody zarabiania w domu

opiekunka do dzieckaPraca w domu nie jest wynalazkiem ostatnich czasów. Istnieją zawody, które pracownik z zasady wykonuje we własnym domu. Jednym z takich zajęć jest opiekowanie się dziećmi. Zawód niani cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem, ponieważ wielu rodziców chętnie płaci zaufanej osobie, która dba o ich pociechy.

Współcześnie tej formy zarobkowania często podejmują się studentki, uczące się w trybie wieczorowym lub zaocznym oraz cieszące się dobrym zdrowiem emerytki. Jest to zawód wysoko sfeminizowany. W branży opiekuńczej pracuje niewielu mężczyzn. Może to być związane z niewygórowanymi zarobkami lub z powszechnym przekonaniem, że kobiety lepiej radzą sobie z opieką nad dziećmi. Nie zmienia to jednak faktu, że wiele osób pracuje we własnym domu, zajmując się cudzymi dziećmi.

nauczanie w domuInnym przykładem pracy bez wychodzenia z domu jest nauczanie. Ponownie jest to sfera, w której prym wiodą kobiety, choć w zawodzie korepetytora pojawia się coraz więcej mężczyzn. Wiele osób chętnie udziela korepetycji we własnych domach. Uczniowie przychodzą na umówione lekcje, popołudniami lub w weekendy, przerabiają z korepetytorem dany materiał i płacą za zajęcia. W ten sposób uczeń systematyzuje wiedzę, a osoba nauczająca zarabia bez wychodzenia z domu.

usługi krawieckieKolejnym sposobem zarobkowania we własnych czterech ścianach jest świadczenie usług krawieckich. W tej branży także dominują kobiety, choć dawniej zawód krawca cieszył się dużym zainteresowaniem mężczyzn. Wiele osób nie potrafi szyć i nawet drobne poprawki przerastają ich możliwości. W takich sytuacjach duża grupa klientów zleca prace krawieckie szwaczkom, które pracują we własnych domach. To forma wygodna dla obu stron, ponieważ każda z nich w krótkim czasie zyskuje wymierne korzyści: konsument naprawioną odzież, a krawcowa wynagrodzenie.

Jeśli wśród wskazanych form nie ma opcji, która by Cię zainteresowała, przejdź do kolejnej części wpisu. Prezentujemy w nim nowoczesne formy pracy, która nie wymaga opuszczania domu.

Nowoczesne sposoby pracy zdalnej

copywritingObecnie praca w domu ma potężnego sojusznika w postaci Internetu. Upowszechnienie tego medium sprawiło, że wiele zawodów uległo cyfryzacji. To rozległe pole do popisu dla tych, którzy są za pan brat z technologią. Praca w domu z użyciem Internetu to na przykład pisanie tekstów na zlecenie. Aby napisać ciekawy artykuł do gazety, wpis na firmowego bloga albo recenzję książki, nie musisz iść do biura. Wystarczy domowe zacisze oraz dostęp do Internetu. Jeśli masz lekkie pióro i lubisz pisać, możesz zostać zdalnym copywriterem. Takie osoby piszą rozmaite treści i otrzymują za to wynagrodzenie. Gdzie szukać zleceniodawców?

Wiele firm z branży SEO współpracuje ze zdalnymi redaktorami, a o nowych naborach informuje za pośrednictwem mediów społecznościowych lub portali z ogłoszeniami. Możesz także wysłać swoje zgłoszenie do księgarni internetowych albo dużych firm z Twojego regionu. Wielu przedsiębiorców chciałoby posiadać firmowego bloga, ale brakuje im czasu lub zdolności pisarskich, aby go prowadzić. To może być Twoja nisza i sposób na pracę bez wychodzenia z domu.

prace graficzneInnym, nowoczesnym sposobem na zarobkowanie we własnych czterech kątach, jest wykonywanie i sprzedawanie prac graficznych. Jeśli lubisz projektować różne materiały, nie musisz zatrudniać się w agencji reklamowej i świadczyć pracy w biurze. Możesz pracować w domu. W takiej sytuacji musisz jednak samodzielnie pozyskiwać klientów dzięki np. reklamie lub poleceniom.

 

sprzedaż rękodziełaOstatnim z przedstawionych dziś nowoczesnym sposobem na zarobkowanie w domu jest rękodzieło. To opcja dla osób z talentem plastycznym. W zależności od tego, co jest Twoją specjalnością, możesz malować portrety, wyszywać obrusy albo piec fantazyjne torty. W promocji i sprzedaży wyborów pomogą Ci media społecznościowe.

 

Podsumowanie

Praca bez wychodzenia z domu wymaga sporo samozaparcia, ale jeśli wykażesz się pracowitością oraz sumiennością, możesz odnieść sukces. Pamiętaj, by zawsze zadbać o formalną stronę zarobkowania, czyli umowy, zlecenia i kontrakty. Pracuj legalnie. Dzięki temu unikniesz oszustwa ze strony pracodawcy albo kłopotów z urzędem skarbowym.

Zostaw komentarz