Pomysł na biznes na wsi – co poza agroturystyką?

Wieś to doskonałe miejsce na założenie własnej działalności gospodarczej. Co prawda, małe miejscowości nie stwarzają tak rozległych perspektyw, jak duże miasta, ale oferują za to inne możliwości. Rozległe przestrzenie, czyste powietrze i bliski kontakt z naturą to tylko niektóre z nich. Pamiętaj jednak, że pomysł na biznes na wsi nie musi wiązać się tylko z agroturystką.

Oto 10 gotowych konceptów na własną firmę, która może odnieść sukces nawet w niedużej miejscowości.

Usługi na wsi

W małych miejscowościach można otworzyć działalność usługową, która wyręczy mieszkańców w jakiejś czynności lub uwolni od konieczności wyjazdu do miasta. Warto też rozważyć biznesy, które przyciągną mieszczuchów na wieś. Oto 5 przykładów firm, które mogą okazać się strzałem w dziesiątkę.

biznes na wsiFirma sprzątająca
Wbrew pozorom założenie na wsi działalności związanej ze sprzątaniem ma szansę powodzenia. Choć w większości przypadkach gospodynie same radzą sobie z obowiązkami, to od czasu do czasu chętnie skorzystają z takich usług. Każdy przecież bywa zajęty lub zmęczony i wtedy, za opłatą, może skorzystać z Twojej pomocy.

Co zaoferować mieszkańcom, aby Twoja firma sprzątająca odniosła sukces? Dobrymi pomysłami są np.: mycie okien, czyszczenie nagrobków i porządkowanie podwórka (zamiatanie, odśnieżanie). Możesz także zaproponować sprzątanie strychów, magazynów na zboże albo konserwację maszyn rolniczych.

gastronomia na wsiMała gastronomia
Jeśli w Twojej miejscowości nie ma żadnego miejsca, w którym można coś przekąsić, wypić kawę albo piwo, rozważ otwarcie małej gastronomii. Na wsiach często brakuje takiego lokalu i aby miło spędzić czas w kawiarni lub restauracji, trzeba pojechać do miasta. Co podawać w knajpce na wsi, aby odwiedzali ją Twoi sąsiedzi i mieszkańcy okolicznych miejscowości?

Dobrym pomysłem jest smaczna pizza, dania z grilla i zdrowsze wersje fast foodów, np. burgery z miejscowymi warzywami. W menu warto mieć także różne napoje i słodkie przekąski, aby zaspokoić odmienne apetyty gości. Im bardziej dopasujesz lokal do potrzeb mieszkańców, tym lepiej.

obóz survivalowy Obozy przetrwania
Atrakcje związane z survivalem to propozycja dla mieszkańców okolicznych miast. Wiele osób chętnie sprawdzi się w zawodach sprawnościowych, biegach na orientację czy zadaniach zaproponowanych przez trenera z obozu przetrwania. Nocowanie w lesie albo kilkudniowy detoks od Internetu to idealna oferta dla mieszczuchów, którzy pragną bliskiego kontaktu z naturą i odpoczynku od zgiełku aglomeracji.

przedmioty ręcznie robioneRękodzieło
Jeśli masz smykałkę do tworzenia pięknych przedmiotów, pomysłem na biznes w sam raz dla Ciebie może być rękodzielnictwo. Dzierganie folkowych serwet, robienie na drutach tradycyjnych swetrów czy lepienie glinianych naczyń to tylko niektóre z propozycji na działalność firmy na wsi. Warto, by każda rzecz była unikalna i nawiązywała wzornictwem do Twojego regionu – to podniesie wartość wyrobów. Gotowe przedmioty możesz sprzedać przez Internet.

ciasta na zamówienieCatering i wypieki
Choć gospodynie słyną z umiejętności kulinarnych, to nie zawsze mają czas lub ochotę, aby przygotować całe przyjęcie. W takich sytuacjach chętnie zamówią kilka dań cateringowych albo smaczne, domowe wypieki. Gotować i piec możesz także na wesela, komunie albo regionalne wydarzenia, np. jarmarki. Jeśli naprawdę świetnie czujesz się w kuchni i spod Twojej ręki wychodzą prawdziwe smakołyki, to firma cateringowa na wsi może okazać się wielkim sukcesem.

Produkcja na wsi

Jeśli niezbyt dobrze czujesz się w usługach, możesz zainwestować w biznes produkcyjny na wsi. Oto 5 pomysłów na to, co możesz wytwarzać w małej miejscowości, aby Twoja działalność była opłacalna.

tulipany Uprawa kwiatów
Uprawa tulipanów, róż albo chryzantem może być opłacalnym biznesem. Jeśli produkcję wyspecjalizujesz w kierunku otrzymywania rzadkich odmian roślin, zostaniesz ulubieńcem hurtowni, kwiaciarni i dekoratorów. Cięte kwiaty są popularnym prezentem oraz ozdobą wielu wydarzeń, więc pracy na pewno Ci nie zabraknie.

warzywa ekologiczneUprawa ekologicznych warzyw i owoców
Jeśli posiadasz duże pole oraz wiedzę na temat uprawy warzyw i owoców, rozważ produkcję ekologicznych artykułów spożywczych. Coraz więcej osób poszukuje zdrowej, nienawożonej żywności, za którą trzeba zapłacić więcej niż w hipermarkecie. Ekologiczne płody rolne możesz sprzedawać do sklepów ze zdrowym jedzeniem albo otworzyć własny punkt handlowy. Jeśli zaoferujesz wysoką jakość produktów, nie będziesz narzekać na brak klientów.

ekologiczne mlekoDostarczanie jaj i mleka od szczęśliwych zwierząt
Współcześnie coraz więcej osób interesuje się warunkami, w jakich pozyskuje się jaja i mleko. Dla konsumentów ważne jest, aby zwierzęta były szczęśliwe, zadbane i hodowane w przyzwoitych warunkach. Jeśli także Tobie leży na sercu los kur i bydła, zajmij się produkcją naturalnych produktów spożywczych od zadowolonych zwierząt. Stwórz im przyjazną przestrzeń do życia, a pozyskane jaja i mleko sprzedawaj tym, którzy docenią Twoje starania.

meble z drewnaZakład stolarski
Jeśli masz smykałkę do prac stolarskich, wykorzystaj to. Twoje wyroby chętnie kupią okoliczni mieszkańcy oraz przyjezdni. Dobry towar to skarb! W zakładzie możesz produkować proste meble, np. taborety i ławki ogrodowe. Dużym powodzeniem wśród klientów cieszą także altanki, pergole, huśtawki, a nawet karmniki dla ptaków. Swoje produkty możesz sprzedawać na miejscu, przez Internet albo podczas jarmarków.

zakładanie pasieki Pasieka lub staw rybny
Jeśli nie masz dużego gospodarstwa, możesz postawić na hodowlę pszczół lub posiadanie stawu rybnego. Pasieka nie potrzebuje wiele miejsca, a ponadto rolnicy chętnie wynajmują ule z pszczołami do zapylania pól rzepaku albo drzewek w sadach owocowych. Kolejną okazją do zarobienia na pasiece jest sprzedaż naturalnego miodu i wosku pszczelego. Korzyści finansowe można czerpać także z posiadania stawu rybnego. Wędkarze chętnie wykupią czas na łowienie oraz odkupią złapane sztuki. Ryby możesz także sprzedawać do sklepów.

Podsumowanie     

Założenie na wsi własnej firmy może okazać się strzałem w dziesiątkę. Odpowiedni dobór usług lub profilu produkcji pozwala dopasować się do potrzeb mieszkańców i oczekiwań turystów. Dzięki temu będą chętniej korzystać z Twojej oferty, co przybliży Cię do osiągnięcia sukcesu.

Dodaj komentarz