Porada na dziś

W dobie komputerów, gdy praca zdalna jest dostępna dla każdego niezależnie od umiejętności, swoją wygodą kieruje się coraz większe grono osób. Nie są to już tylko różnego rodzaju sprzedawcy internetowi, programiści czy blogerzy. Sieć podbijają również wszelcy doradcy. Szczególną sławą cieszą się w ostatnim czasie porady prawne z różnych dziedzin, udzielane przez specjalistów pro bono.

Jakimi prawami rządzi się sieć?

Coraz częściej naszą uwagę przykuwają ogłoszenia doradców z branży prawnej. Ich oferta jest skierowana do osób potrzebujących natychmiastowej pomocy, oraz tych niecierpliwych- nie mogących czekać na opinię prawnika w nieskończoność. Po porady prawne internetowe zwracają się osoby o różnym wykształceniu, i wykonywanym zawodzie.

Szybkość działania radców i często całodobowy dostęp do ich usług, umożliwia kontakt z nimi nawet mieszkańcom zagranicy. Często są to przedsiębiorcy, którym zależy na czasie. Proszą oni o poradę radcy, który ma najwięcej pozytywnych opinii wśród użytkowników. Im więcej osób z zadowoleniem skorzystało z porady prawnika, tym większym zaufaniem może go obdarzyć żądny zarobku biznesmen.

Oczywiście radca prawny działający w internecie, zwraca się szczególnie w stronę ludzi, którzy nie mogą sobie pozwolić na prawne porady w kancelarii. Każdy prawnik darmowe porady internetowe realizuje mailowo, na czacie lub telefonicznie. Jeżeli sprawy klientów wymagają większego zaangażowania ze strony przedstawiciela prawa może on zażądać za udzielenie porady zapłaty. Jednak w większości przypadków nie istnieje taka potrzeba. Porada prawna osiąga rangę darmowej, jeśli jest z zakresu prawa rodzinnego, cywilnego czy windykacyjnego. Płatne porady prawne to najczęściej te, z zakresu prawa karnego oraz te, których postępowanie toczy się aktualnie w sądzie.

Jak doradza internet?

Najczęstsze sposoby na porady prawnika to te prowadzone drogą mailową lub bezpośrednio poprzez komunikator zamieszczony na stronie doradcy. Udzielane porady prawne czat przekazuje bezpośrednio do użytkownika w czasie rzeczywistym. Jest to zdecydowanie jeden z najszybszych sposobów, na poznanie odpowiedzi na nurtujące nas pytania. Na ogół pisemna wymiana zdań jest prowadzona anonimowo. Jeżeli sytuacja tego nie wymaga, lub klient sam nie wykaże takiej inicjatywy, nie jest wymagane podanie jego danych osobowych. Inną opcją poszerzenia swojej wiedzy w kwestii danego zagadnienia są telefoniczne porady prawne lub te, prowadzone przez komunikator internetowy umożliwiający kontakt wzrokowy.

Porada prawna sprawdza się w tym przypadku najlepiej, gdy osoby kontaktujące się ze sobą są oddalone od siebie odległością uniemożliwiającą spotkanie. Część z doradców prawnych chcąc przykuć uwagę obserwujących na swoim portalu umieszcza różnego rodzaju artykuły oraz poradniki.

Zainteresowani reportażem użytkownicy, zwracają się do autora w komentarzach pod tekstem. Jednak w tym przypadku zdarza się, że inni odwiedzający stronę, w stanie nie tylko zapoznać się z opisywanym przez czytelnika problemem, ale również z jego imieniem i nazwiskiem, co może wydać się mało komfortowe. Dlatego wielu autorów domeny wprowadza możliwość zabierania głosu pod swoim tekstem zainteresowanym osobom, jako „gościom” (anonimowy udział w konwersacji z większą liczbą użytkowników).

Podsumowanie

Porady prawne w internecie, mimo tego, że są darmowe niczym nie ujmują tym, które otrzymać można w cenionych kancelariach prawnych. Często zdarza się, że doradcy pełniący dyżury w sieci, to prawnicy, pracujący na co dzień właśnie w tego typu instytucjach. Wykonują oni swoją dodatkową, bezpłatną usługę „na kontrakcie” z państwem.

Dodaj komentarz