Start-up bez pieniędzy – jak pozyskać środki?

Sfinansowanie własnej działalności gospodarczej nastręcza początkującym przedsiębiorcom wielu problemów. Nietrudno bowiem dostrzec, że środki wymagane do otwarcia firmy często przekraczają ich możliwości finansowe. Jeśli jednak masz świetny pomysł na biznes i zastanawiasz się, jak umieścić na rynku Twój start-up bez pieniędzy, mamy dla Ciebie dobrą wiadomość. Z tego wpisu dowiesz się, jak sfinansować działalność przy braku środków własnych.

Kilka słów o start-upach

finansowanie startupuTwoja koncepcja biznesowa jest odkrywcza, unikalna i zapełnia lukę na rynku? Świetnie! Wszystko wskazuje na to, że masz pomysł na start-up, czyli działalność innowacyjną i niepowtarzalną w skali rynkowej. Te cechy odróżniają start-up od zwykłej firmy.

Współczesny biznes coraz częściej przyjmuje formę start-upu. Dzięki temu pionierski pomysł można przekuć w realne pieniądze. Start-upy powstają szybko i, jeśli osiągną sukces, zajmują atrakcyjną lukę rynkową, zyskując wielu klientów. Moment, w którym taka działalność zaczyna zarabiać lub zostaje sprzedana innemu podmiotowi, traci status start-upu, stając się zwykłą firmą.

Wiesz już zatem, czym jest start-up. Jeśli Twój pomysł odpowiada powyższej definicji, to czas zastanowić się, jak go zrealizować. W tym artykule skupimy się na możliwościach sfinansowania Twojego konceptu w sytuacji, w której nie posiadasz środków własnych.

Fundusze Venture Capital i Anioły Biznesu

współpraca z inwestoremJednym ze sposobów sfinansowania start-upu jest znalezienie inwestora. Warto wiedzieć, że wielu zamożnych przedsiębiorców przygląda się start-upowcom i chętnie wpiera najciekawsze inicjatywy. To dla nich szansa na pomnożenie swojego majątku oraz włączenie się w innowacyjny projekt, który może osiągnąć światowy sukces. Inwestorem może być fundusz Venture Capital lub podmiot, oferujący własne pieniądze, czyli Anioł Biznesu.

inwestowanie w startupyVenture Capital to forma inwestycji, która łączy dwa obszary – finansowy oraz kontrolujący. Fundusz zapewnia środki na rozruch start-upu i współzarządza nim w ramach udziałów, które otrzymuje. Oznacza to, że w zamian za pieniądze, oczekuje realnego głosu w sprawach ważnych dla firmy.

W chwili, w której start-up zacznie przynosić zyski, inwestor sprzedaje swoje udziały, powiększając majątek. Z kolei w sytuacji, w której start-up nie odniesie sukcesu, następuje rozwiązanie firmy.

Objęcie start-upu patronatem Anioła Biznesu to kolejna forma sfinansowania jego otwarcia. W tym przypadku, w przeciwieństwie do funduszu Venture Capital, inwestorem jest zwykle prywatny przedsiębiorca, który oferuje własne środki. Pozostałe aspekty współpracy z Aniołem Biznesu są podobne do relacji w ramach funduszu Venture Capital.

Wsparcie Anioła Biznesu polega na udostępnieniu pieniędzy w zamian za udziały w przedsięwzięciu oraz możliwość nadzorowania i współkierowania jego rozwojem. W zależności od położenia firmy, Anioł Biznesu finalnie sprzedaje swoje udziały z zyskiem lub ponosi stratę w wyniku nieudanej inwestycji.

Wady i zalety współpracy z inwestorem

brak środków na startupOtwarcie firmy to inwestycja, która wymaga środków finansowych. Jeśli kapitał, który posiadasz, jest zbyt niski, musisz zgromadzić więcej pieniędzy, aby wystartować. W takiej sytuacji część osób prosi rodzinę i przyjaciół o pożyczki lub zwraca się do banku z podaniem o kredyt.

Nawiązanie współpracy z inwestorem to kolejny sposób na sfinansowanie start-upu. Zanim jednak zaczniesz szukać funduszu Venture Capital albo Anioła Biznesu, zobacz, z jakimi zaletami oraz wadami wiążą się te rozwiązania. Oto one:

Wady współpracy z inwestorem: brak niezależności w prowadzeniu firmy (podejmując decyzje o jej rozwoju, musisz liczyć się ze zdaniem przedstawiciela funduszu lub Anioła Biznesu)

Zalety współpracy z inwestorem: otrzymujesz wsparcie finansowe przez okres 3-6 lat, inwestor dzieli się z Tobą swoją wiedzą o prowadzeniu biznesu

Jeśli jesteś w stanie zaakceptować fakt, że praca z inwestorem oznacza utratę niezależności, możesz zacząć poszukiwać odpowiedniego funduszu Venture Capital albo Anioła Biznesu. Jeśli jednak nie chcesz z nikim dzielić się władzą, współpraca z inwestorem nie jest dla Ciebie. Rozważ inne metody sfinansowania Twojego pomysłu, np. otrzymanie środków z pieniędzy unijnych, wsparcie z urzędu pracy czy sprzedaż części posiadanego majątku (samochód, działka rekreacyjna itp.).

Dodaj komentarz