Sfinansowanie własnej działalności gospodarczej nastręcza początkującym przedsiębiorcom wielu problemów. Nietrudno bowiem dostrzec, że środki wymagane do otwarcia firmy często przekraczają ich możliwości finansowe. Jeśli jednak masz świetny pomysł na biznes i zastanawiasz się, jak umieścić na rynku Twój start-up bez pieniędzy, mamy dla Ciebie dobrą wiadomość. Z tego wpisu dowiesz się, jak sfinansować działalność przy braku środków własnych.

Kilka słów o start-upach

finansowanie startupuTwoja koncepcja biznesowa jest odkrywcza, unikalna i zapełnia lukę na rynku? Świetnie! Wszystko wskazuje na to, że masz pomysł na start-up, czyli działalność innowacyjną i niepowtarzalną w skali rynkowej. Te cechy odróżniają start-up od zwykłej firmy.

Współczesny biznes coraz częściej przyjmuje formę start-upu. Dzięki temu pionierski pomysł można przekuć w realne pieniądze. Start-upy powstają szybko i, jeśli osiągną sukces, zajmują atrakcyjną lukę rynkową, zyskując wielu klientów. Moment, w którym taka działalność zaczyna zarabiać lub zostaje sprzedana innemu podmiotowi, traci status start-upu, stając się zwykłą firmą.

Wiesz już zatem, czym jest start-up. Jeśli Twój pomysł odpowiada powyższej definicji, to czas zastanowić się, jak go zrealizować. W tym artykule skupimy się na możliwościach sfinansowania Twojego konceptu w sytuacji, w której nie posiadasz środków własnych.

Fundusze Venture Capital i Anioły Biznesu

współpraca z inwestoremJednym ze sposobów sfinansowania start-upu jest znalezienie inwestora. Warto wiedzieć, że wielu zamożnych przedsiębiorców przygląda się start-upowcom i chętnie wpiera najciekawsze inicjatywy. To dla nich szansa na pomnożenie swojego majątku oraz włączenie się w innowacyjny projekt, który może osiągnąć światowy sukces. Inwestorem może być fundusz Venture Capital lub podmiot, oferujący własne pieniądze, czyli Anioł Biznesu.

inwestowanie w startupyVenture Capital to forma inwestycji, która łączy dwa obszary – finansowy oraz kontrolujący. Fundusz zapewnia środki na rozruch start-upu i współzarządza nim w ramach udziałów, które otrzymuje. Oznacza to, że w zamian za pieniądze, oczekuje realnego głosu w sprawach ważnych dla firmy.

W chwili, w której start-up zacznie przynosić zyski, inwestor sprzedaje swoje udziały, powiększając majątek. Z kolei w sytuacji, w której start-up nie odniesie sukcesu, następuje rozwiązanie firmy.

Objęcie start-upu patronatem Anioła Biznesu to kolejna forma sfinansowania jego otwarcia. W tym przypadku, w przeciwieństwie do funduszu Venture Capital, inwestorem jest zwykle prywatny przedsiębiorca, który oferuje własne środki. Pozostałe aspekty współpracy z Aniołem Biznesu są podobne do relacji w ramach funduszu Venture Capital.

Wsparcie Anioła Biznesu polega na udostępnieniu pieniędzy w zamian za udziały w przedsięwzięciu oraz możliwość nadzorowania i współkierowania jego rozwojem. W zależności od położenia firmy, Anioł Biznesu finalnie sprzedaje swoje udziały z zyskiem lub ponosi stratę w wyniku nieudanej inwestycji.

Wady i zalety współpracy z inwestorem

brak środków na startupOtwarcie firmy to inwestycja, która wymaga środków finansowych. Jeśli kapitał, który posiadasz, jest zbyt niski, musisz zgromadzić więcej pieniędzy, aby wystartować. W takiej sytuacji część osób prosi rodzinę i przyjaciół o pożyczki lub zwraca się do banku z podaniem o kredyt.

Nawiązanie współpracy z inwestorem to kolejny sposób na sfinansowanie start-upu. Zanim jednak zaczniesz szukać funduszu Venture Capital albo Anioła Biznesu, zobacz, z jakimi zaletami oraz wadami wiążą się te rozwiązania. Oto one:

Wady współpracy z inwestorem: brak niezależności w prowadzeniu firmy (podejmując decyzje o jej rozwoju, musisz liczyć się ze zdaniem przedstawiciela funduszu lub Anioła Biznesu)

Zalety współpracy z inwestorem: otrzymujesz wsparcie finansowe przez okres 3-6 lat, inwestor dzieli się z Tobą swoją wiedzą o prowadzeniu biznesu

Jeśli jesteś w stanie zaakceptować fakt, że praca z inwestorem oznacza utratę niezależności, możesz zacząć poszukiwać odpowiedniego funduszu Venture Capital albo Anioła Biznesu. Jeśli jednak nie chcesz z nikim dzielić się władzą, współpraca z inwestorem nie jest dla Ciebie. Rozważ inne metody sfinansowania Twojego pomysłu, np. otrzymanie środków z pieniędzy unijnych, wsparcie z urzędu pracy czy sprzedaż części posiadanego majątku (samochód, działka rekreacyjna itp.).

Zostaw komentarz