Sukcesywne interesy rodzinny

Pisaliśmy już o pomysłach na własny biznes: w domu, na wsi, w internecie. A co jeśli tytuł samotnego rekina biznesu nie jest dla nas? Co w przypadku, gdy naszym marzeniem są wspólne łowy w ekonomicznej dżungli? Widmo rodzinnej firmy mami wielu, jednak nie wszyscy odnajdują swoją drogę do sukcesu. W jakim kierunku podążyć, aby nasza familia została wyniesiona na piedestał oraz jak postępować, by się na nim utrzymać?

Sytuacja firm rodzinnych

Zdecydowana większość rodzinnych firm powstała nie tyle z powodu chęci posiadania własnego dorobku, co zapewnienia bytu rodzinie. Wielu rodziców, wypełniając dokumenty rozliczeniowe miało w głowie myśl, iż niedługo zajmie się tym ich syn: wykona swój pierwszy telefon służbowy, odbędzie rozmowę motywacyjną z pracownikami czy przygotuje materiały do konferencji. Pragniemy, by nasza latorośl przedłużyła tradycję rodowej spuścizny i stanęła u naszego boku.

Bywa, że potomek indywidualista nie podziela pasji rodziców- pragnie czegoś odmiennego lub nawet swojego, często jednak synowie i córki stają u naszego boku. Rodzinna firma kojarzona jest najczęściej z niewielkim przedsiębiorstwem np. prosperującym na osiedlu sklepem czy firmą dostawczą. Niewielu zdaje sobie sprawę, jak wiele światowych gigantów rozpoczynało tak samo, powoli wspinając się na sam szczyt.

Dzisiejsze rodzinne mocarstwa to między innymi: Lego- producent kultowych klocków, który zaczął również współpracować z wytwórniami filmowymi, firma Porsche, która wykreowała markę jednych z najbardziej luksusowych samochodów sportowych czy rodzina Mars, dzięki której wielu łasuchów poznało smak miłości do słodyczy. W Polsce biznes rodzinny również ma znaczenie. Każdy zna cukiernie Grycan czy Koral, niejedna pani obsypana została prezentami ze sklepu W. Kruk, a na wyposażeniu mieszkań niejednego Polaka znajdują się okna Fakro czy meble z fabryk Black Red White.

Firma od wewnątrz

Zakładanie firmy rodzinnej nie różni się niczym od rejestracji innych firm. Jest to zwyczajne przedsiębiorstwo, które miano „firmy rodzinnej” otrzymuje dopiero z czasem. Często firma posiada jednego właściciela, a członkowie rodziny posiadają swój udział w zarządzie lub występują w charakterze pracowników. Z firmą rodzinną mamy do czynienia również wtedy, gdy jest ona głównym (lub jedynym) źródłem utrzymania rodziny. Pracownicy silnie powiązani z firmą poprzez pokrewieństwo przywiązują większą wagę do powodzenia jej interesów. Ich priorytety są na o wiele wyższym poziomie, a starania w dążeniu do ich osiągnięcia są bardziej zawzięte.

Członków rodzinnych firm uważa się nie tylko za osoby pracowite, oddające się w pełni swojemu życiu zawodowemu, ale i lojalne jednostki, wierne przekonaniom familii (i tym samym swoim) oraz gotowe poświęcić się dla dobra ogółu. Dobrze prosperujące rodzinne firmy, w których panuje zdrowa atmosfera łatwo można przyrównać do społeczności pszczół: prezes firmy jest jednocześnie głową rodziny, dba o swoich pracowników nie tylko na drodze zawodowej, ale i w życiu osobistym, oni z kolei, jako swoją motywację do działania traktują pomoc w interesie rodziny, a nie firmy. Sukces firm rodzinnych opiera się na wsparciu i zaufaniu, toteż często można zauważyć, że oprócz rodziny (bliższej i dalszej) w kadrze pracowniczej odnaleźć można oddanych przyjaciół rodziny.

Uważa się, że firmy rodzinne mają lepszą rację bytu niż np. start upy. Pieniądze na rozruch firmy otrzymujemy właściwie „od ręki”, gdy każdy członek rodziny dorzuci swoją część. Wzrasta również poczucie niezależności, gdyż nie jesteśmy poddani decyzjom inwestora. Firma co prawda rozwija się znacznie wolniej, ale jest to proces stabilny, a zarząd ma większą kontrolę nad interesami prowadzonego przedsiębiorstwa. W przypadku niepowodzenia, firma rodzinna ma kolejną przewagę: jest o wiele bardziej elastyczna, a więc jej przebranżowienie nie musi stanowić większego problemu. Jeżeli zagrożenie firmy osiągnie stan kryzysowy, członkowie rodziny są w stanie o wiele szybciej i skuteczniej zareagować w danej sytuacji i podjąć odpowiednie kroki.

Co w rodzinie, to nie zginie

Firmy rodzinne opierają się co prawda na zaletach, ale niestety nie brakuje im wad. Tego typu przedsiębiorstwa cechują się nie tylko siłą i stanowczością okazywanym przedstawicielom innych przedsiębiorstw. Nierzadko można zarejestrować iż wśród pracowników panuje niezdrowa rywalizacja (np. pomiędzy rodzeństwem), a także że faworyzowane są krewni i przyjaciele, pracownicy którzy są „obcy” dla pracodawcy mogą mieć utrudnione dotarcie do wymarzonego stanowiska. Nie można uniknąć również przenikania się spraw osobistych w rejony biznesowe, a co za tym idzie: podejmowania decyzji pod wpływem emocji.

Przywiązanie do rodziny może objawiać się również brakiem zaufania do osób zatrudnionych z zewnątrz, piastujących bardzo ważne stanowiska np. doradców czy menadżerów. Z tego powodu, rodziny z radością przyjmują informację, iż latorośle decydują się podjąć studia związane z daną dziedziną marketingu. Z otwartymi ramionami witani są pracownicy wyznający tę samą kulturę organizacyjną, którzy mogą zająć poważne stanowiska. Wykształcona pod danym kątem osoba jest ulgą dla rodzinny, gdyż po latach wpajania odpowiedniej wiedzy i wartości staje się potencjalnym kandydatem do przejęcia firmy, jako spadek po rodzicach.

Jest to tzw. sukcesja. Proces ten jest skomplikowany i może trwać nawet wiele lat, dlatego sukcesja w biznesie planowana jest z dużym wyprzedzeniem. Przedsiębiorca powołuje zarządcę, który w przypadku niemożności wykonywania pracy przez właściciela firmy (śmierć) przejmie kierownictwo.

Sukcesja w firmie rodzinnej obejmowana jest na dwa lata, zarządca przejmuje wszystkie przywileje i obowiązki, a po wyznaczonym terminie może przejąć firmę nabywając udziały poprzedniego właściciela. Jeżeli przedsiębiorca nie zdążył wybrać zarządcy za życia, decyzję podejmuje małżonek lub spadkobiercy, z czym musi się zgodzić 85% zarządu.

Podsumowanie

Osoby powiązane z firmą rodzinną zupełnie inaczej podchodzą do wartości pieniądza. Nie jest on dla nich jedynie walutą wypracowaną poprzez godziny w korporacji. Są przede wszystkim środkiem, który zapewni godne życie ich rodzinie. Pracownicy rodzinnych firm mają również poczucie satysfakcji, iż przyczynili się dla większego dobra.

Dodaj komentarz