Wynegocjować przyszłość cz. 1

Przed ważnymi wystąpieniami w okresie dziecięcym zawsze mogliśmy liczyć na wsparcie rodziców i nieśmiertelne: „uwierz w siebie i będzie dobrze”. Z czasem okazało się, że to nie wszystko. Już w klasie maturalnej zdajemy sobie sprawę z faktu, że fundamentem jest, aby „mieć gadanego” i garść dobrych argumentów. Czy od tamtej pory wprowadzono jakieś aktualizacje?

Na co się przygotować?

Od zawsze wiadome jest, że pierwszą zasadą przetrwania jest znajomość sztuki walki. Walczono aby bronić, aby polować, a także aby zdobywać. Dzisiaj, na szczęście coraz mniejsza liczba osób decyduje się na przedstawianie swoich argumentów fizycznych. O wiele częściej stawiamy na siłę perswazji. Z tego względu, negocjacje i chęć przekonania innych do swoich racji towarzyszą nam na każdym kroku i w każdym miejscu.Dyplomacja ma duże znaczenie nie tylko w towarzystwie, ale i w biznesie, dobrze byłoby więc znać zasady prawidłowych negocjacji oraz umieć sobie z nimi radzić, odpierając argumenty drugiej strony.

Przygotowując ten materiał, doszliśmy do wniosku, że wymaga on odpowiedniego rozwinięcia. Aby sztuka skutecznego porozumiewania się została prawidłowo odebrana zacząć należy przede wszystkim od podstaw: jakie style negocjacyjne możemy wyróżnić, jakie techniki stosuje się najczęściej i w końcu jak przygotować się do negocjacji. Nasz artykuł podzieliliśmy na części. Ta poświęcona jest podstawom. Będzie to podstawowe szkolenie negocjacje w biznesie nie są w końcu łatwym zadaniem dla wszystkich. Niektórzy potrzebują wsparcia i przygotowania, aby wiedzieć jak odnieść sukces w negocjacjach.

Postępując według scenariusza

Negocjacje to przedstawienie swoich roszczeń i możliwości dwóch stron, oraz dopasowanie ich w taki sposób, aby obie były usatysfakcjonowane. Warto wiedzieć, że świat negocjacji rządzi się kilkoma zasadami. Dobrze jest poznać je wszystkie przed samodzielnym wypłynięciem na głębokie wody. Musimy być przygotowani właściwie na wszystko. Oto kilka punktów, które powinniśmy jasno określić przed przystąpieniem do negocjacji. Fundamentem jest, aby wiedzieć co chcemy osiągnąć i to, jakie są nasze priorytety. Kluczowe jest przygotowanie: zróbmy symulację dla kilku różnych rozwiązań, a każdy ze scenariuszy podeprzyjmy argumentacją np. przepisami prawnymi, uwarunkowaniami społecznymi czy zestawieniami danych.

Zastanów się jak możesz wykorzystać informacje obiegające świat biznesu (zarówno te dotyczące Twojej osoby, jak i rywala): czy zadziałają na Twoją niekorzyść, czy wręcz przeciwnie- pozwolą zyskać przewagę. Niezwykle jest podzielenie naszych celów na tzw. konieczne i przetargowe. Te pierwsze są (jak to się mówi) nie do ruszenia, drugie z nich możemy bez większego żalu delikatnie skorygować lub całkowicie z nich zrezygnować. W czasie negocjacji należy jak najczęściej podpierać się przygotowanymi wcześniej danymi, a także rozszyfrować rozmówcę i ocenić, jakie są jego cele zanim sam je wyjawi: pozwoli to nam dopracować strategię.

Uważajmy na to, żeby nie pokazać naszych najsilniejszych kart na samym początku: to gra- asy zachowajmy na koniec i utrzymujmy pokerową twarz. Każdą decyzję przemyśl na chłodno i nie daj się ponieść emocjom. Małą podpowiedzią z naszej strony może być informacja, że do rozmów biznesowych dobrze sprawdzą się miejsca, w których czujemy się pewnie, w ten sposób nie zakłócimy swojej równowagi i przepływu myśli.

Czego NIE robić?

Jednak sztuka negocjacji na tym się nie kończy. Warto wiedzieć czego NIE robić prowadząc negocjacje sprawdzone strategie to podstawa sukcesu. A oto kilka z nich. Wspominaliśmy o miejscu spotkania, teraz musimy również sprecyzować, że najlepiej unikać spotkań w godzinach ok. 13-15: wtedy najłatwiej o nerwowe zachowanie, zniecierpliwienie oraz kumulację stresów z całego dnia. Nie afiszujmy się również z naszym wyglądem: zbyt krzykliwy ubiór lub mocny makijaż może zrazić do nas drugą osobę.

Lepiej zaufać prostej elegancji. Ważne jest, aby nie tylko nasz gust był wyrafinowany, ale i zachowanie. Nie dajmy się zaskoczyć, dlatego zwracajmy uwagę na detale rozmowy oraz zapisujmy wszystkie interesujące nas szczegóły. W ten sposób unikniemy kolejnego błędu negocjacyjnego: ujawnienia naszej niewiedzy.No i najważniejsze: słowa naszych rodziców rzeczywiście mają znaczenie. Pewność siebie w trakcie negocjacji jest niezwykle ważna. Wymieniliśmy fundamenty naszej konstrukcji, jednak wiara we własne możliwości to strop naszej budowli.

Dodaj komentarz